Cieszmy się żółcią która nie szkodzi

Cieszmy się żółcią która nie szkodzi

3 maja, 2020 0 By oldboy

Są ludzie których nieustannie zalewa płynna wydzielina wątroby uczestnicząca w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów – żółcią zwana, ale są też ludzie cieszący się żółcią na łąkach, która nie odbija się, lecz swą intensywnością cieszy serce i duszę, chociaż męczy oczy.

Ale co tam oczy! Wkrótce inne barwy wiosny na polach i łąkach zastąpią żółć, na którą nie trzeba brać lekarstwa, tylko należy się nią cieszyć póki co, bo szybciej przeminie niż nam się wydaje.

A kolor żółty to jeden z najbardziej popularnych kolorów i dla wielu z nas jak najbardziej pozytywny, bo żółte są przecież słońce i piasek, więc kojarzy nam się z ciepłem i letnim wypoczynkiem. Kolor ten przywołuje pozytywne emocje jak radość, śmiech i dobre wspomnienia w różnych żółknących odcieniach jak cytrynowy, kanarkowy, waniliowy, pastelowy, bananowy lub słoneczny. Chociaż w niektórych kulturach źle kojarzą się róże koloru żółtego, u nas zwane herbacianymi, dla innych mogą być symbolem nieszczerości i zazdrości.

Ale co mi tam inni – róża herbaciana, to jeden z najpiękniejszych kwiatów na świecie!

Żółty to również kolor złota, na widok którego wielu ludziom serce się raduje, dlatego czczony był przez Majów albo Egipcjan, by stać się kolorem matek i kobiet zamężnych wzbudzając dla nich szacunek. Później stał się symbolem zdrady niektórych ludzi, ale został ulubionym kolorem Konfucjusza podobno, a dla buddyjskich mnichów na pewno, stąd kolor ich szat powszechny i w hinduizmie żółty kolor znalazł uznanie symbolizując mądrość i wiedzę. W Chinach zaś żółta barwa przypisywana jest Ziemi, stając się kolorem cesarskim, a pierwszy cesarz Chin Huang Di zwany był Żółtym Cesarzem.

Może dlatego dzisiaj żółty kolor jest powszechnie używany w reklamach, jako kolor idealny by zwrócić uwagę. W miejskim tłoku również się przydaje, na przykład w Nowym Jorku dla ludzi wypatrujących w pośpiechu żółtych taksówek lub niemal wszędzie na świecie jako symbol ostrzegawczy, pomieszany z czarnym, aby widniał na górnej krawędzi jakiegoś przejścia, ostrzegając nas o tym, żeby się schylić, bo można głową w mur piz..ć, nabijając sobie guza wielkości śliwki węgierki co najmniej!

Kolor jest podobno najsilniejszym bodźcem dla każdego człowieka. Ludzie używają kolorów by wyrażać siebie i uczucia oraz wyeksponować swoje cechy. Żółty to kolor który stymuluje. Jest kolorem osób pewnych siebie. Poprawia nastrój oraz poczucie własnej wartości, więc warto na wiosnę nacieszyć się jego nadmiarem, bo do końca roku jeszcze daleko i nigdy nie wiadomo, co może nam się jeszcze przydarzyć, dlatego carpe diem – tak na wszelki wypadek.

Oldoby65

Do opisu symboliki koloru żółtego wykorzystałem takie źródło > https://wszystkiesymbole.pl/kolor-zolty/