Wspomnienie rzymskiego spotkania.

Wspomnienie rzymskiego spotkania.

8 lipca, 2020 Off By oldboy

90 lat, a nawet odrobinkę więcej, w takim wieku odszedł od nas Ennio Morricone. Dla wielu ludzi mających na karku tyle lat co On, albo znacznie mniej, życie staje się prawdziwą mordęgą. Dokładnie taką o jakiej w wideorecenzji wspomina Tomasz Raczek, ponieważ z każdym dniem stajemy się coraz bardziej niedołężni, dopadają nas różne choroby i przestajemy nadążać za nieustannie zmieniającym się światem.

Ale On dawał radę! Udowodnił to, otrzymując całkiem niedawno Oscara, za wspaniałą muzykę do filmu Quentina Tarantino – Nienawistna Ósemka! A ta scena otwierająca film, o której wspomina pan Tomasz! Śnieg, śnieg, śnieg! Śnieżne pustkowie i nadciągający dyliżans, wydobywający się powoli z przytłaczającej bieli i do końca nie wiadomo, czy konie go w naszą stronę przyciągnęły, czy tajemnicza, złowieszczo brzmiąca MUZYKA!?

Poniżej kolejna wideorecenzja Tomasza Raczka. Recenzja filmowa, lecz w tym wypadku wyjątkowa, gdyż dotycząca tylko jednej osoby ze świata filmu – kompozytora Ennio Morricone. Jest to wspomnienie rzymskiego spotkania z przed lat, niewielki szkic niezwykłego człowieka, wspomnienie chwili spędzonej w jego domu oraz odrobina przemyśleń.

Bo recenzje pana Tomasza – krytyka filmowego, znajdujące się na YT, który przed laty zniknął mi z pola widzenia, by pojawić się ponownie, wnoszą coś więcej niż ocena gry aktorskiej, pracy reżyserskiej, muzyki filmowej, dosłownie wszystkiego, co dotyczy filmu. Naprawdę jest w nich coś więcej. Ja odbieram je, jak przekaz czegoś ważnego, znajdującego się między wierszami, gdyż jest to próba pokazania świata z lepszej strony, zachęcenie do odbierania życia całym umysłem, całym ciałem, życia – nie tylko sztuki filmowej.

Dlatego zawsze czekam na część premium, w której Tomasz Raczek przemyci coś ciekawego, godnego przemyślenia i tym razem również tak było.

Ennio Morricone – to włoski kompozytor, autor muzyki do około 500 filmów. Jego muzykę usłyszeliśmy w takich filmach jak: „Dobry, zły i brzydki”, „Dawno temu w Ameryce”, „Misja”, „Cinema Paradiso”, „Frantic”, „Koneser” oraz „Nienawistna Ósemka”. Kilkadziesiąt napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych otrzymało wiele nagród w kategoriach związanych z muzyką filmową. W 2007 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości, a kilka lat później Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino – Nienawistna Ósemka!

Oldboy65