Kambodża – brudne oblicze taniości.

Kambodża – brudne oblicze taniości.

7 sierpnia, 2020 Off By oldboy

Czy kupując w markecie koszulki, albo inne ciuszki, zastanawialiście się nad tym, dlaczego są takie tanie? Dlaczego koszulka kosztuje 10-15zł? No właśnie! Czasami warto się nad tym zastanowić, chociaż lepiej tego nie wiedzieć, ponieważ tak jest wygodniej żyć i mamy czyste sumienie. Ale niestety nawet kiedy mamy świadomość tego jak funkcjonuje świat, jako jednostki nie możemy wiele w nim zmienić. Bo każdy kij ma dwa końce i jeśli przestalibyśmy kupować odzież, obuwie itp. produkty, po atrakcyjnych cenach, w ramach solidarności i protestu przeciw wykorzystywaniu ludzi w innych państwach, to robotnicy z biedniejszych krajów, zostaliby bez nędznych groszy, które obecnie zarabiają, bez pieniędzy pozwalających im na mizerną egzystencję.

Nie mamy również gwarancji tego, że kupując coś wyprodukowanego w Polsce, naprawdę zostało to u nas zrobione. Dlatego można powiedzieć, że taka wiedza, jest wiedzą bezużyteczną i nie ma co sobie zaprzątać tym głowy, że gdzieś tam jest znacznie gorzej niż u nas. Może i tak, może i nie. Moim zdaniem ci ludzie, muszą sami walczyć o swoje prawa oraz o to, aby poprawić swój byt, gdyż tylko nieliczni z nas będą mogli im w tym pomóc. Ale i tak uważam, że warto wiedzieć o tym, jak funkcjonuje świat.

„Reportaż zrealizowany w 2015r. w Kambodży przez Jana Mikrutę opowiada o trudnej sytuacji pracowników tamtejszego przemysłu odzieżowego. Materiał był emitowany w telewizji w ramach programu To Był Dzień na Świecie. Reportaż stanowi część cyklu Ślady Prawdy, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polsat, Fundacji HumanDoc i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zapewniło jego finansowanie w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej „polska pomoc”.” – źródło / opis materiału filmowego na YT.

Oldoby65