Niepozorna, malownicza Czyżowa.

Niepozorna, malownicza Czyżowa.

25 listopada, 2020 Off By oldboy

Czyżowa ma zaledwie 411m wysokości, lecz warto tam się wdrapać, a właściwie dojść wzdłuż krawędzi lasu, gdyż z jednej strony wzniesienie opada łagodnie, dlatego ta strona została zajęta przez rozciągające się na niej pola i łąki. Z drugiej strony tworząc bardzo strome kamienne zbocze, zarośnięte drzewami iglastymi, spośród których w wielu miejscach wystają skały, pokazując naszym oczom malowniczy klimat tego miejsca, u podnóża którego przepływa leniwie rzeczka Czyżynka. 

Po drugiej stronie Czyżynki teren gwałtownie wznosi się do góry na wysokość kilkudziesięciu metrów, tworząc w tym miejscu niewielką dolinkę, ciągnącą się do ruin Zamku Cisy i jeszcze co najmniej dwa kilometry dalej (obszar Książańskiego Parku Krajobrazowego na Dolnym Śląsku).

Ten niewielki kawałek wszechświata miałem upatrzony już kilka lat temu, lecz nie było okazji wdrapać się w to miejsce, a raczej nie było chęci, bo przecież przebiegałem, albo przechodziłem tamtędy wielokrotnie i w końcu się skusiłem, widząc tam kilka razy muflony. Bo doszedłem do wniosku, że skoro to miejsce ciekawe było dla nich, to może i ja znajdę tam coś ciekawego dla siebie?

I znalazłem coś zupełnie innego, coś co zapewne muflonów nie interesuje oprócz leśnych korzonków porastających zbocze, które to roślinki konsumują ze smakiem, przemierzając stok od czasu do czasu. Mnie takie pożywienie nie interesuje, ale piękny widok roztaczający się z tego miejsca, dla którego warto wdrapać się tutaj czasami!

Oldboy65