Chochori za dziesięć zeta?!!!

Chochori za dziesięć zeta?!!!

13 lutego, 2021 Off By oldboy

Wow! W jednym ze sklepików sieciowych wypatrzyłem na półce gruzińskie wino. Dziesięć złotych za butelkę! Cena omal nie zwaliła mnie z nóg. Prawie zasłabłem z wrażenia, bo jak na gruzińskie wino, było to prawie za darmo! Dlatego od razu wydała mi się mocno podejrzana.

Bystrym rzutem oka na butelkę dostrzegłem etykietę, na której widniała data bardzo odległa, jak na zwykłe wino sklepowe, przeznaczone dla masowego klienta, a nie zacne beczkowe, leżakujące latami w chłodnych, porośniętych pajęczyną, winiarskich kazamatach dla nadzianych klientów. Skłonnych zapłacić za flaszkę kilka tysięcy złotych, albo więcej!

Ale to tanie winko było dla takich jak ja przeciętniaków. Nie załapujących się do ELITY, lecz ceniących smak gruzińskiego wina ze szczepu Rkatsiteli! Data butelkowania, to połowa grudnia roku 2016 Stąd atrakcyjna przecena – powiedziała mi to ekspedientka. Zaskoczona moim zainteresowaniem ostatnią butelką Alazani Valley White Semi – Sweet Wine stojącą na półce i jakby mówiącą do mnie szeptem – zabierz mnie stąd natychmiast!

Kupić, nie kupić? Oto jest pytanie. Nie zastanawiałem długo, bo albo stracę dychę – smakując skwaśniałego wina, albo skosztuję niebiańskiego Rkatsiteli za symboliczną dyszkę, a nie za 20-30 złotych!

Kupiłem i teraz czekam z niecierpliwością na okazję, gdyż ubzdurałem sobie, że powinienem zmierzać do tego, aby stać się koneserem, a nie menelem i postanowiłem ograniczyć spożycie wszelkiej maści trunków. Dlatego butelczyna musi kilka dni poczekać!

Rkatsiteli to najważniejszy biały szczep gruziński, uprawiany głównie w regionie Kakheti. Według oficjalnego spisu winnic z 2004 roku odmiana tego szczepu zajmowała ponad połowę powierzchni uprawianych w Gruzji winorośli. Ale mogło to się zmienić, gdyż przez ostatnie lata sadzono głównie Saperavi oraz inne odmiany szczepów na czerwone wina. Rkaciteli uchodzi za jedną z najstarszych, najbardziej pierwotnych odmian winorośli uprawianych na świecie. Służy do robienia win jednoszczepowych i na takie u nas trafiłem, lecz mieszane jest również z winami ze szczepu Mtsvane.

Rkatsiteli to najważniejsza odmiana do produkcji białych win na Ukrainie, w Mołdawii i Bułgarii. Swoją popularność zawdzięcza dzięki dobrej jakości wina powstające z tego szczepu, ale również ze względu na plenność oraz wysoką odporność na mróz, przymrozki i choroby.

Oldboy65

Więcej o szczepie Rkatsiteli znajdziecie tutaj >  http://www.winologia.pl/teksty_rkatsiteli.htm