Śpij spokojnie – Rachel Abbott

Śpij spokojnie – Rachel Abbott

20 września, 2021 Off By oldboy

Rachel Abbott to autorka serii książek, które łączy postać głównego bohatera, inspektora Toma Duglasa. Pisarka wcześniej była mi zupełnie nieznana. Trafiłem na nią dzięki uprzejmości kolegi, który udostępnił mi swojego audiobooka. Dzięki temu mogłem pochłaniać treści powieści „Śpij spokojnie” w drodze do Warszawy, następnie podczas wolnych chwil spędzonych w stolicy, chociaż nie było ich wiele oraz w drodze powrotnej do domu. Małe co nieco, bo zaledwie kilka rozdziałów jakie mi zostały, odsłuchałem po powrocie. Dzięki tej powieści mogłem zupełnie się wylogować, zapominając o tym, co tu i teraz. A czasami warto zapomnieć. Zwłaszcza na urlopie. Bo kto nie zapomina na nim o troskach dnia codziennego, ten tak naprawdę nie odpoczywa.

Audiobooki były dotychczas dla mnie czarną magią, albo czymś na co spoglądałem krzywym okiem z niezrozumiałą niechęcią. Zanim doszedłem do tego, do czego dojść już dawno powinienem. Mam na myśli przydatność tej formy przekazu, począwszy od banalnych opowiadań, do poważnych powieści. Brytyjskiej autorki kryminalnych powieści nie znałem, tymczasem jej thrillery psychologiczne plasują się od kilku lat na wysokich pozycjach sprzedaży w księgarniach na całym świecie. Można powiedzieć, że odniosła ogromny sukces, ponieważ wystarczyło jej zaledwie dziesięć lat na zdobycie wielu czytelników i mam nadzieję, że pomysłów jej nie zabraknie.

Sheila Rodgers (pseudonim artystyczny Rachel Abbott) urodziła się w 1952r. na przedmieściach Manchesteru, gdzie dorastała. Po zakończeniu nauki, przez kilka lat pracowała jako analityk systemów, jednocześnie rozwijając własną firmę specjalizującą się w tworzeniu interaktywnych mediów dla rynku edukacyjnego, którą w 2000r. sprzedała za około 5 milionów funtów. Za pieniądze ze sprzedaży przeniosła się do Włoch, gdzie wraz z mężem prowadziła biznes hotelowo – weselny.

Jej debiut literacki nastąpił w 2011r. Pierwszą książkę „Tylko niewinni” z powodu braku zainteresowania ze strony wydawców, opublikowała sama. Powieść odniosła sukces, a obecnie możemy cieszyć się kolejnymi utworami autorki. Najbardziej znane powieści pochodzą z cyklu kryminalnego którego głównym bohaterem jest detektyw Tom Douglas oraz drugiego z główną rolą sierżant policji Stephanie King. Pierwszą częścią otwierającą w 2018r. drugą serię jest „Zmuszona by zabić” Książki Rachel Abbott uzyskały status bestsellerów w księgarni Amazon, a w 2015r. została najpopularniejszą, niezależną autorką Amazon w Wielkiej Brytanii.

Rachel Abbott zrobiła na mnie ogromne wrażenie i nie mogłem oderwać się od powieści „Śpij spokojnie” która jest trzecim tomem wspomnianego powyżej cyklu. Ale ta Kobieta ma wyobraźnię!

„Kiedy Olivia Brookes dzwoni na policję, aby zgłosić zaginięcie męża i dzieci, boi się, że już nigdy ich nie zobaczy. Ma swoje powody, by obawiać się najgorszego – to nie pierwsza tragedia, której doświadczyła. Dwa lata później inspektor Tom Douglas zostaje wezwany, by poprowadzić śledztwo jeszcze raz w tej samej rodzinie, lecz tym razem znika Olivia razem z dziećmi. Wszystkie dowody wskazują na to, że tego dnia rano była w domu, ale samochód stoi w garażu, a portfel został w torebce. Policja chce nadać oficjalny komunikat w tej sprawie. Niestety z jakiegoś niezrozumiałego powodu nie można znaleźć żadnych zdjęć całej rodziny potrzebnych do publikacji! Nie ma ich w albumach, telefonach i komputerach. Z biegiem czasu okazuje się, że należy cofnąć się w przeszłość, aby zrozumieć teraźniejszość i znaleźć to, co potrzebne jest do rozwikłania zagadki.”

Nie będę pisał nic więcej o treści tej powieści, bowiem intryga jest skomplikowana, ale uważny czytelnik, albo słuchacz, na pewno się nie zgubi. Jeśli zachowa czujność tak jak ja, gdyż z pozoru zbędne szczegóły staną się wkrótce częścią układanki. Akcja powieści jest tak skonstruowana, że sam zaczynałem dociekać tego, co tak naprawdę się wydarzyło. Starając się domyślać i analizować. Kilka razy musiałem cofnąć się, aby uzyskać pewność, że niczego nie przeoczyłem.

Może będzie mi dane lepiej poznać inspektora Toma Douglasa, kto wie. Obecnie śledzę poczynania warszawskiego „Alchemika” (Adam Przechrzta – „Cień) i zanosi się na kolejną niezwykle ciekawą historię.

Oldboy65

Pisząc o autorce korzystałem z informacji zawartych tutaj > https://www.legimi.pl/autor/rachel-abbott,ad16741/