Poniosło mnie z tą pleśnią!

Poniosło mnie z tą pleśnią!

10 marca, 2022 Off By oldboy

Sery pleśniowe cieszą się coraz większą popularnością. Ten przysmak kojarzony jest z Francją i najlepiej smakuje w połączeniu z różnymi owocami oraz czerwonym winem. Nigdy nie próbowałem połączyć pleśniaka z owocami; bananami, pomarańczami, czy jabłkami itd., ale z wytrawnym winem smakuje wybornie, podkreślając smak napoju. Ser pleśniowy stanowi również składnik wielu sałatek, kanapek czy pizzy. W Czechach jadłem smażony ser pleśniowy i naprawdę smakował wybornie. Smażony – marynowany typu Camembert jak wyczytałem na stronie > https://tymrazem.pl/nakladany-hermelin-czeski-marynowany-ser/ Zerknijcie na  „tymrazem.pl” po przepis na to danie.  

Jedno jest pewne – sery pleśniowe smakują wyśmienicie, ale wali z pyska troszeczkę i podobno nie wolno z takimi serami przesadzać. A mnie ostatnio poniosło i kupiłem 900 gram sera pleśniowego, ponieważ 38 zeta za kilogram to jak za pół ceny. Tym bardziej, że różnica między Kamiennogórskim Serem Pleśniowym, a jakimś tam francuskim, dla przeciętnego miłośnika pleśni jest nieznaczna. Pomijam ocenę wytrawnych koneserów, gdyż oni zawsze znajdą różnice i to znaczne.

Jak powstaje ser pleśniowy?

Ser pleśniowy powstaje z mleka krowiego, koziego lub owczego. Tego typu ser ścinany jest za pomocą podpuszczki, a następnie poddawany procesowi dojrzewania. Na tym etapie, dzięki obecności odpowiednich szlachetnych pleśni, sery nabierają swojego wyjątkowego charakteru.

Pleśń obecna na serze (ta szlachetna pleśń) wpływająca na smak, aromat, barwę oraz konsystencję sera. Pełni też funkcje konserwujące i przeciwbakteryjne, przedłużając trwałość produktu. Grzyby (bo pleśń jest grzybem), wykorzystywane choćby do produkcji serów z niebieską pleśnią, należą do penicylin, czyli naturalnych antybiotyków. Na sklepowych półkach możemy znaleźć dwa główne typy serów pleśniowych z porostem białej pleśni i z porostem pleśni niebieskiej.

Sery z porostem białej pleśni (np. brie i camembert) zazwyczaj dojrzewają około jednego miesiąca. Charakteryzuje je grzybowy smak. Ich konsystencja jest miękka (prawie płynna) lub ziarnista, zaś kolor kremowy lub biały. Pleśń najczęściej znajduje się tylko na powierzchni sera i nie przenika do jego wnętrza, jak w przypadku tych z przerostem pleśni niebieskiej. Pokrywa skórkę równą, aksamitną białą warstwą.

Z kolei sery z porostem niebieskiej pleśni są przerośnięte pleśnią w środku, chociaż nie zawsze jest ona niebieska – można  również spotkać sporo odcieni zielonego. Kolory w środku zaczynając od ciemnego błękitu, poprzez lekkie szarości, do intensywnej zieleni są całkowicie naturalne. Rzadko pleśń niebieska występuje jedynie na powierzchni skórki, czasami znajduje się i w środku i na wierzchu sera. Pleśń znajdująca się w środku w trakcie produkcji, gdy grzyby dodaje się do masy serowej, a potem nakłuwa ją tak, by do środka dostało się powietrze. Takie rozwiązanie umożliwia rozwój pleśni. Sery z niebieską pleśnią charakteryzują się specyficznym aromatem, który nie wszystkim może odpowiadać. Specyficzny jest również ich smak: bywają słodkie, ostre, łagodne, a nawet z nutą kwiatową lub owocową. Sery z przerostem pleśni niebieskiej zazwyczaj dojrzewają dłużej od tych z porostem białym, od miesiąca do pół roku.

W samej Francji produkowanych jest kilkaset gatunków serów pleśniowych. Do najpopularniejszych należą – ser pleśniowy Brie (wytwarzany w regionie Sekwana i Marna), Camembert (Normandia), Gorgonzola (Lombardia – Włochy)

Natomiast ser pleśniowy Lazur – produkowany jest od niedawna, od około 60 lat. Sery te mają kruchy, ale wilgotny miąższ, ostrawy i maślany smak. A charakterystyczny zapach przypominana świeże grzyby. Do ich pełnego dojrzenia potrzeba kilku tygodni.

Ser pleśniowy to skarbnica łatwo przyswajalnego przez organizm białka. Jest także cennym źródłem fosforu i wapnia, które stanowią podstawowy budulec zębów i kości. W swoim składzie sery pleśniowe zawierają witaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), witaminę D, E oraz K. Sery bogate są w sole mineralne – fosfor, magnez, potas, sód i wapń, czyli najważniejsze elektrolity naszego organizmu, odpowiadające za prawidłowy przebieg większości procesów w naszym organizmie.

Sery pleśniowe zawierają również aminokwas – tyrozynę, poprawiającą samopoczucie, wprowadzając organizm w dobry stan. Zwiększającą wytrzymałość oraz niwelującą stres i zmęczenie.

Negatywny wpływ serów pleśniowych na organizm? No dobrze – JEST. Ale to pewnie wroga propaganda, albo przesada. Bo kto każe nam jeść ser pleśniowy codziennie i to w dużych ilościach??? Ja gruuubo przesadziłem kupując 900 gram serka. Ale skoro zjadłem, przeżyłem i mam się dobrze…

Oldboy65

Fanpage sera > https://www.facebook.com/kamiennogorskiserplesniowy oraz strona producenta tych wspaniałych serów oraz innych produktów > http://www.kamos.pl 

Informacje na temat sera pleśniowego pochodzą ze strony > https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/ser-plesniowy-wlasciwosci-sklad-i-zastosowanie-sera-plesniowego,24627.html