Indiana Jones i Złoty Pociąg

Indiana Jones i Złoty Pociąg

28 marca, 2022 Off By oldboy

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – mógłby ktoś tak złośliwie powiedzieć. Dlatego, że od kilku lat zaglądamy do teatrów Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Poznania lub Gdyni. Byliśmy w Gliwicach oraz w znakomitym, górskim ośrodku kultury – „Teatr Nasz” w Michałowicach, gdzie sztuka połączona została z górskimi krajobrazami widocznymi za oknem. Tworząc w tym miejscu jakby endemiczny rodzaj teatru, który tylko tutaj był odtwarzany. Ale niestety teatr ten przytłoczony wirusowymi ograniczeniami został zamknięty i wygląda na to, że na zawsze.

W Teatrze Szaniawskiego bywałem lata temu, lecz wydał mi się on wywczas za bardzo awangardowy. Jakby na siłę dążący do nowoczesnego spojrzenia na sztukę i z tego powodu monotematyczny, a dla mnie mało atrakcyjny. Ale po latach postanowiłem sprawdzić, co zmieniło się w wałbrzyskim teatrze.

Nie jestem wybitnym koneserem sztuki i być może to, co w miejscowym teatrze prezentowano, było dla mnie zbyt trudne, więc nie przypadło mi do gustu. Możliwe. Dlatego przestałem tam zaglądać. Ale postanowiłem sprawdzić, co zmieniło się na naszym teatralnym „podwórku”. Podwórko – nie jest to z mojej strony określenie złośliwe, ponieważ bywałem w tak niewielkich teatrach, dla których sala wałbrzyskiego wydałaby się wręcz ogromna! A dwóch aktorów, na mikroskopijnej scenie potrafiło zrobić wspaniałe przedstawienie. Bo prawdziwa sztuka nie ma ograniczeń. Złote klamki i bogate wnętrza to nie wszystko, gdyż najważniejsze jest to, co dzieje się na scenie.

Jedyny teatr w niewielkiej miejscowości, takiej jak moje miasto, powinien tworzyć dla większej liczby odbiorców. Nie tylko dla wąskiego grona koneserów, czy wybitnych znawców. Takim przykładem różnorodności jest dla mnie Teatr Szóste Piątro > https://teatr6pietro.pl mieszczący się w Pałacu Kultury i Nauki. Można tam zobaczyć frywolne komedie, sztuki warte głębszego przemyślenia, albo typowo kostiumowe przedstawienia, sięgające kilkaset lat wstecz. Do epoki w której nikogo z nas na świecie nie było. Teatr ten z powodzeniem mógłby specjalizować się na przykład w dramatach, gdyż w Warszawie jest kilkanaście teatrów, lecz postawiono na szerszą publiczność. A tak powinno być w teatrach znajdujących się w mniejszych miejscowościach, aby zachęcić ludzi do odwiedzania kulturalnych przybytków na swoim terenie.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu > https://teatr.walbrzych.pl

Dlaczego? Bo warto. Naprawdę warto wyjść poza ramy telewizyjnych sitcomów, reality show, albo odpuścić na jeden wieczór bogatą ofertę streamingowych platform. Włożyć stary garnitur, wygrzebać spod sterty nieużywanych ciuchów przyblakłą koszulę w pasy oraz pamiętający czasy naszej młodości krawat i wyjść w miasto do teatru! A tam najlepiej usiąść na widowni w pierwszym rzędzie, aby zobaczyć jak można perfekcyjnie bawić się słowem. Jak można odtwarzać emocje za pomocą grymasu twarzy. A powtórek nie będzie. Drugiego, trzeciego, czy entego podejścia! Dlatego skupienie artystów musi być ogromne. Warto zobaczyć scenografie, czasem bogate i kosztowne, a czasami symboliczne, powstałe z niczego, aby ujrzeć oczami wyobraźni to, czego nie widać.

Indiana Jones do Wałbrzycha nie dotarł. Ale i tak nakręcona została spirala sensacji, na której wiele osób nieźle zarobiło. O tym właśnie jest ta sztuka. Bo niby wszyscy wiedzieli, że istnienie Złotego Pociągu jest niemożliwe, lecz jedni ludzie święcie w to uwierzyli, a inni chcieli wykorzystać zamieszanie do zabłyśnięcia przed kamerami, jeszcze inni do zbicia kapitału politycznego lub do zatuszowania bieżących spraw z którymi władza sobie nie radzi.

Złoty Pociąg to temat znany – przynajmniej dla wielu z nas. A dla Wałbrzyszan bardzo bliski. Ale i tak podczas przedstawienia należało uważać, aby nie pominąć jakiegoś ciekawego wątku. Bardzo mi się spodobało przedstawienie. Może dlatego, że w głębi duszy jestem cząstką wspomnianego świata? Sam nie wiem. Pociągu oczywiście nie widziałem. Serio! Ale często przemieszczam się biegiem, lub spacerem po terenach które być może się kiedyś w jakimś miejscu zapadną – ujawniając to, czego nie powinny po latach ujawniać.

Oldboy65

Link do Teatru > https://teatr.walbrzych.pl