Sunset Boulevard na świąteczny poranek

Sunset Boulevard na świąteczny poranek

25 grudnia, 2022 Off By oldboy

Sunset Boulevard to bardzo stary obraz wydobyty na światło dzienne z filmowego skarbczyka. W sam raz na świąteczny poranek, ponieważ drugą połówkę dnia miałem spędzić w pracy. Film powstał gdy jeszcze nie stąpałem po ziemi i przetrwał w pamięci nie tylko mojej. Bo na szczęście pamiętamy nie tylko to, co jest złe, ale również to, co jest wspaniałe! A ten film do takich rzeczy się zalicza.

Razem z Żoną chciałem wrócić do dawnych klimatów. Sprawdzić, jak po latach Bulwar Zachodzącego Słońca będzie smakował. A wszystko przez to, że musical zrealizowany na podstawie filmu wrócił na scenę. Tym razem na deski Opery Nova w Bydgoszczy. Premiera miała miejsce ponad rok temu i nie wiem jak to się stało, że do mnie dotarło to z opóźnieniem. No dobrze – wiem! Rok temu nie wiedziałem co to jest musical. Taki żarcik. Bo tak naprawdę nie interesowałem się musicalami. Coś tam o nich słyszałem, ale żeby oglądać? Co to, to nie.

Trailer musicalu Sunset Boulevard którego premiera odbyła się 18.09.2021 w Operze Nova w Bydgoszczy

Ale w życiu każdego człowieka następują zwroty. Czasami w dobrym kierunku, a czasem w złym. Przerzucenie się z ciężkiego rocka oraz filmów sensacyjnych i kryminalnych na musical oraz teatr nie jest chyba czymś złym.

Stąd Bulwar Zachodzącego Słońca który obejrzeliśmy w znacznie dłuższym czasie. Dokładnie seans wydłużył się o godzinkę. Bo trzeba było sprawdzić kim był Erich von Stroheim (filmowy Max von Moyerling) Zapoznać się ze słynną limuzyną Isotta Fraschini którą posiadała Norma Desmond, główna bohaterka filmu oraz wyszperać w Google jeszcze kilka drobiazgów na temat filmu, aktorów itd. Kilka razy trzeba było cofnąć akcję, aby po raz kolejny zerknąć na poprzednią scenę i przesłuchać dialog. Takie to było oglądanie.

Dlatego musiałem się sprężać, aby nie spóźnić się do pracy. Ale warto było wciągnąć się w klimat pierwszej połowy XX-tego wieku!

„Bulwar Zachodzącego Słońca” (Sunset Boulevard) to amerykański film noir z 1950 roku. Reżyserem filmu jest Billy Wilder. Scenariusz napisali D.M. Marshman Jr. oraz Billy Wilder, a muzykę Franz Waxman. W rolach głównych wystąpili; Gloria Swanson, Nancy Olson, William Holden, Erich von Stroheim… 

O czym jest film? Nie pamiętacie? Filmowy scenarzysta borykający się z problemami finansowymi, po raz kolejny ucieka przed przedstawicielami firmy, której zadaniem jest odebranie mu samochodu za długi. Przypadkiem trafia w okolice rezydencji tajemniczej, podupadłej i wyglądającej na opuszczoną. Dlatego postanawia ukryć tam przed wierzycielami swój samochód. Zauważony przez lokaja zostaje zaproszony do olbrzymiej willi. Okazuje się, że mieszka tam gwiazda kina niemego, która lata świetności ma już dawno za sobą. Ale poznając scenarzystę postanawia zrealizować swój zamiar powrotu na plan filmowy…

Czym jest film noir?

Film noir to czarny kryminał, ale pod pojęciem noir kryje się jego estetyka, w której realizowane były powojenne produkcje powstające w USA. Pesymistyczny klimat podkreślany przez utrzymane w niskim kluczy zdjęcia, fatum unoszące się nad bohaterami niczym kłęby papierosowego dymu i działający na granicy prawa bohater, który nie może się oprzeć uwodzicielskiej femme fatale – oto elementy, które muszą się znaleźć w dziele określanym jako film noir. (źródło – filmweb.pl)

Kilka zdań o słynnej limuzynie Isotta Fraschini.

Isotta Fraschini to włoski producent maszyn najbardziej znany z produkcji luksusowych samochodów w latach 20-tych i 30-tych. Firma została założona w Mediolanie przez spółką Cesarego Isotta oraz braci Fraschini (Vincenzo, Oreste i Antonio) Pierwsze lata działalności firmy związane są głównie z montażem samochodów Renault. W 1903 roku powstał pierwszy własny samochód. W kolejnych latach konstruowano samochody wyścigowe, a w czasie I Wojny Światowej montowano samoloty. Po wojnie rozpoczęto produkcję luksusowych modeli. Auta Isotta Fraschini z powodzeniem mogły konkurować z taką sławą jak Rolls-Royce. Modele włoskiej firmy kupowane były przez gwiazdy światowego kina m.in. przez Gretę Garbo, czy Rudolfa Valentino… (źródło. Wikipedia.pl)

Link do musicalu > http://www.opera.bydgoszcz.pl/BULWAR_ZACHODZACEGO_SLONCA,10,88

Oldboy65

Ps. Na zdjęciu do wpisu skromniutki Cadillac.