Izraelska Zmora!

Izraelska Zmora!

18 lipca, 2020 Off By oldboy

Wyobraźcie sobie, że znaleźliście się na przybrzeżnym obszarze równiny Szaron, wciśniętym pomiędzy niegościnne tereny pustyni Negew od południa, po górskie łańcuchy Galilei, Karmelu i wzgórza Golan od północy.

Na teren, na którym jesteście, od lat z niechęcią, a nawet z nienawiścią, patrzą obce kulturowo ludy zamieszkujące sąsiednie kraje Egiptu, Jordanii, Syrii oraz ludność Strefy Gazy i Autonomii Palestyńskiej.

Ale ogólnie nie jest źle, bo klimat śródziemnomorski daje trochę wytchnienia i mimo bliskości pustyni da się tutaj żyć, bo lata są długie i gorące, wiosna oraz jesień są znośne, zimy chłodne i deszczowe, a od czasu do czasu można spodziewać się również opadów śniegu o tej porze roku.

Stąd duża różnorodność wszelkiego zwierza zamieszkującego tereny położone nad Morzem Śródziemnym na wysokości od zera m.n.p.m Ba! Co ja piszę od ZERA! Tam jest nawet znacznie niżej, na przykład Morze Martwe leży na depresji wynoszącej -411m poniżej poziomu oceanów, ale na terenie tego kraju dotrzeć można również na najwyższy szczyt Antylibanu – górę Hermon (2814m), której szczyt obecnie zajmują Syryjczycy, a izraelska część góry, (mocno zmilitaryzowana) dochodzi do 2200m n.p.m

Do zwierzaków występujących na obszarze Izraela, należą wydry żyjące w górskich strumieniach oraz koziorożce nubijskie wędrujące po górskich bezdrożach, spotkamy tutaj również dziki, żbiki, lisy, borsuki, chausy (koty trzcinowe), góralki syryjskie, lamparty i jeszcze kilkadziesiąt innych gatunków ssaków! Ptaków występuje również sporo, ponieważ obszar ten, oprócz zamieszkujących go na stałe latających stworzeń, odwiedzany jest przez ptaki odpoczywające tutaj w trakcie swoich ptasich wędrówek. Zobaczymy łyski, kaczki, czarnotka arabskiego, szpaki, turkawki, orły, sokoły, sępy płowe i wiele innych.

Roślinność również upodobała sobie to miejsce na Ziemi, znajdują się tutaj lasy liściaste z dużą ilością dębów palestyńskich i podobno aż 2600 gatunków innych roślin!!! Zaczynając od kwitnących cyklamenów, anemonów, krokusów, hiacyntów, irysów i łubinów, dojdziemy do żarnowców, wiciokrzewów i platanów, a skończymy na plantacjach bananowców, granatów, mango oraz gajów oliwnych, których coraz więcej spotkamy zbliżając się do Tel Awiwu.

Czy w takim razie, na niewielkim obszarze Izraela, na którym piasek, najwyraźniej stanowi kamuflaż, mający ukryć przed obcymi przybyszami bogactwo tego kraju, znajdzie się miejsce na plantacje winogron?

Izraelska Zmora – wino słodkie, które miałem przyjemność pić niedawno, jest dowodem na to, że to doskonałe miejsce do produkcji wina, lecz historia izraelskiego wina nie była łatwa, tak samo jak losy żydowskiego narodu, który się tutaj osiedlił, można powiedzieć – osiedlił się dwukrotnie. Ale to zawiła historia na długą opowieść.

Wracając do wina, to winorośl na tym obszarze uprawiano już ok. 4 tysiące lat temu. O winie wspomina Biblia, bardzo wiele razy, gdyż było ono ważnym elementem judaizmu, a także wiary chrześcijańskiej. Na przykład jednym z cudów Chrystusa była przemiana wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Ale powstanie antyrzymskie, które trwało w latach 66-73 n.e. spowodowało upadek ekonomiczny kraju, a z nim legło w gruzach również miejscowe winiarstwo, a winnice prawie całkowicie zniknęły z Izraela po inwazji arabskiej w VII wieku. Dopiero pod koniec XIX wieku, bankier baron Edmond de Rothschild założył winiarnię Carmel w miasteczku Zichron Yakow. Firma barona była monopolistą izraelskiego winiarstwa przez kilkadziesiąt około sto lat. Dopiero w 1976r. na Wzgórzach Golan grupa izraelski winiarzy zasadziła krzewy sprowadzone z Kalifornii, a dziesięć lat później winiarnia Golan Heights Winery wypuściła na rynek pierwsze wina, co było sygnałem do rozwoju winiarstwa w Izraelu. Obecnie mimo niewielkiego areału, działa kilkuset producentów w tym kraju, produkując wina w czterech regionach: Galilei ze Wzgórzami Golan, Wzgórzach Judzkich, Samarii oraz na Pustyni Negew. Izrael mimo małych rozmiarów, ze względu na swą dużą rozpiętość, a dzięki temu odmienność klimatu i warunków panujących na poszczególnych obszarach, ma możliwość uprawy różnych odmian szczepów winogron, ale najbardziej popularny jest izraelski cabernet sauvignon i wino Zmora, właśnie z winogron tego szczepu pochodzi.

Wino Zmora wyprodukowane jest z winogron szczepu Cabernet Sauvignon. Charakteryzuje się purpurowym kolorem, delikatną konsystencją oraz słodkim smakiem, lecz owa słodkość nie jest przytłaczająca, ale bardzo przyjemna. Wyczuwalne są owoce jagód, oraz wiśni i nieco aromatów kwiatowych. Mnie najbardziej podobał się wiśniowy posmak Zmory!

Kilka słów o Izraelu – źródło – www.wikipedia.pl   

Fauna i flora Izraela – źródło: https://podrozowisko.pl/azja/izrael/fauna-izraela/ 

Kilka zdań o winie z Izraela pochodzi z: https://domwina.pl