Fasolka szparagowa po grecku z …

Fasolka szparagowa po grecku z …

6 sierpnia, 2020 Off By oldboy

Nie wiem, czy jakikolwiek Grek jadł kiedyś fasolkę szparagową po grecku. Możliwe, że Grek Zorba, bo tańczył tak pięknie jakby nażarł się fasolką po pachy, gdyż to pyszna potrawa jest, ciesząca swym smakiem nie tylko podniebienie, ale również serce i duszę! Podejrzewam, że jednak żaden Grek jej nie spożywał, gdyż czasami nazewnictwo różnych potraw brane jest z sufitu, albo dowolnie interpretowane i nie ma nic wspólnego z tym, co wyląduje na naszym talerzu. Na przykład jeden z moich kolegów gotował zupę na winie. Ale próżno byłoby szukać w tej potrawie posmaku wina – nawet najtańszego wytrawnego sikacza, gdyż On nazywał tak zupę, której skład zależał od tego, co było obecne w lodówce i nadawało się do spontanicznej ciekłej kompozycji. Zupa na winie oznaczała że to, co nawinie nam się pod rękę, wrzuca się do garnka. Dzięki temu, naprędce tworzymy potrawę, aby zaspokoić głód jak najszybciej. Chociaż z drugiej strony, szybsze by było wrąbanie kilku kanapek z czymkolwiek, albo zjedzenie walającej się od kilku dni po lodówce kiełbasy i już! Ale w tym wypadku chodziło o tani, skromny, szybki, dwudaniowy obiad.

Natomiast fasolka szparagowa po grecku, to potrawa, która najczęściej przygotowywana jest w naszym domu, w sezonie, gdy świeża fasolka dostępna jest na rynku. Bo w dzisiejszych czasach, można przecież kupić fasolkę nawet po sezonie w postaci mrożonej, ale wówczas czym innym się zjadamy i na ogół czekamy na tą roślinę strączkową do fasolkowego sezonu.

Dla zainteresowanych podaję przepis i skład, bez ilości poszczególnych produktów, gdyż każdy ma swoje upodobania:

Skład:

Fasolka szparagowa

Cebula i czosnek

Cienkie parówki

Przecier pomidorowy

Przyprawy – sól i pieprz

Olej do podsmażenia cebuli

Sposób przygotowania:

– Poobcinać końcówki i pokroić fasolkę na 2-3 części, w zależności od jej wielkości,

– Ugotować fasolkę, odcedzić i ponownie wrzucić do garnka

– Na małym ogniu udusić cebulę i dodać do fasolki

– Drobno pokroić czosnek i również wrzucić do garnka

– Obrać parówki ze skórki (folii) pokroić w grubsze plastry i dodać do fasolki

Dodać również przecier pomidorowy

– Przyprawić solą oraz pieprzem i całość poddusić w garnku na małym ogniu przez 5-10minut

Proporcje składników jak wspominałem wg naszego uznania. Można zrezygnować z czosnku, zrobić z minimalną ilością parówek, albo zastosować jeszcze kilka przypraw. Możemy danie to zrobić z grubymi parówkami, pokrojonymi w półksiężyce, albo z kiełbasą, chociaż kiełbasa da nam zupełnie inny smak potrawy. Dodanie większej ilości parówek spowoduje większą kaloryczność potrawy, ponieważ 100g parówki, to ok. 220-250kcal, a 100g fasolki, to 30-35kcal Żeby obniżyć kaloryczność posiłku, można poddusić cebulę w minimalnej ilości oleju, dolewając odrobinę wody w trakcie duszenia, aby cebula się nie przypaliła. Ale najważniejsze jest to, żeby zbyt mocno nie rozgotować fasolki, bo wówczas zrobi nam się warzywno – parówkowa breja.

Byłbym zapomniał! Ja dodałem do fasolki wasabi i sporo czosnku, dlatego bardziej pikantną porcję fasolki przygotowałem dla siebie oddzielnie.

Oldboy65