Kazikowa Skała na Rybnickim Grzbiecie

Kazikowa Skała na Rybnickim Grzbiecie

27 marca, 2022 Off By oldboy

Na Kazikową Skałę wybierałem się od kilku lat. Wiem, że zabrzmiało to, jakbym organizował wyprawę na słynną ścianę El Capitan, albo coś równie spektakularnego. Ale chyba najcięższe jest dotarcie do miejsc jakie mamy w zasięgu ręki. Ba! Do miejsc oraz do otaczających nas ludzi, których najczęściej również nie dostrzegamy! Tak samo było z Kazikową Skałą na którą dotarłem jeden, jedyny raz w życiu, kilka lat temu. A ponowna wyprawa w to miejsce zajęła mi tak dużo czasu.

Pomimo tego, że owa wychodnia skalna wyrastająca z jednego ze stoków Rybnickiego Grzbietu, to nic wielkiego. Dotarcie do niej i dalsza wędrówka singel trackiem trawersującym bardzo strome zbocza Jedlińca (735m), Jałowca (751m) oraz Jałowca Małego (741m) robi wrażenie. Tak było przynajmniej kilka lat temu, co utkwiło w mojej pamięci, dlatego koniecznie chciałem tam powrócić.

Wychodnia skalna – Kazikowa Skała, u podnóża której przebiega ścieżka rowerowa

Niestety nie wdrapałem się na skałkę z której roztacza się niesamowity widok na okolice. Kika minut wcześniej schodząc ze stromego zbocza Jedlińca, pośliznąłem się, a ratując się przed upadkiem mocno nadwyrężyłem mięśnie lewego uda. Na wspomniany trawers dotarłem kuśtykając po miejscami bardzo wąskiej ścieżce rowerowej.

Ale w tym miejscu można zapomnieć o bólu, gdyż stromizny porośniętych drzewami stoków są imponujące, a pojawiające się od czasu do czasu widoki sąsiednich Gór Suchych cieszą oczy.

Widok na okolice z singel tracka trawersującego Rybnicki Grzbiet od strony Gór Suchych

Skałka ma zaledwie kilkanaście metrów wysokości. Na jej szczyt można dojść wdrapując się między drzewami rosnącymi tuż obok niej, lub wspiąć się wytyczoną drogą wspinaczkową o wdzięcznej nazwie „Tylko dla rozważnych”

Na ścieżkę dotrzemy od Przełęczy pod Wawrzyniakiem. Z tego miejsca wspinamy się kilkadziesiąt metrów niebieskim szlakiem w kierunku szczytów Jedliniec i Jałowiec, lecz musimy wypatrywać singel tracka z lewej strony niebieskiego szlaku, żeby w odpowiednim miejscu skręcić. Singel track dociera do szlaku niebieskiego prowadzącego z Rybnicy Małej do Ptasiego Rozdroża.

Miejsce jest słabo oznakowane, ale kto ma wiedzieć, gdzie to jest – ten wie. Dlatego podczas naszej wędrówki na ścieżce spotkaliśmy kilku rowerzystów i biegaczy.

Oldboy65