Burleska zamknięta w butelce

Burleska zamknięta w butelce

6 października, 2022 Off By oldboy

Mój weekend tym razem wypadł w piąteczek. Ale wino jakie wypatrzyłem w sklepie musi poczekać do soboty. Bo tego dnia będzie kultowy „Kabaret” po raz któryś tam, z Lisą Minnelli jak zwykle i Michaelem Yorkiem. Do tego deseczka francusko, duńsko, polskich serów pleśniowych i „Burlesque” – Zinfandel z Kalifornii, żeby było tematycznie oraz towarzystwo mojej Żony. Bo bez niej wieczór byłby zdecydowanie mniej atrakcyjny.

Chorwacki Crljenak to ojciec zarówno Zinfandela, jak i włoskiego Primitivo z Apulli. Szczep prawdopodobnie z Chorwacji trafił do USA, a następnie do Włoch. W Ameryce pojawił się w 1820 roku, a 30 lat później odkryto, że najlepiej owocuje w Kalifornii. Gdzie zaczęto produkować z jego gron wino, gdyż wcześniej była to winorośl deserowa. Po raz pierwszy nazwa szczepu pojawiła się w Bostonie, gdzie w 1832r zajęto się produkcją „Zinfendala.”  

Charakterystyczną cechą tego szczepu jest to, że jego owoce dojrzewają nierównomiernie. Na jednej kiści znajdują się zupełnie niedojrzałe grona oraz takie, które zdążyły już dawno dojrzeć. Z jednej strony jest to kłopotliwe, ponieważ nie do końca wiadomo, kiedy winogrona mogą być już zerwane. Z drugiej natomiast, doświadczeni winiarze potrafią zrobić to w takim momencie, że powstałe wino ma idealny poziom kwasowości. W sobotę będzie okazja sprawdzić czy winiarze z Kalifornii wybrali idealny termin na zbiory, których efekt jest zawarty również w tej butelce.

Kalifornijska Burleska to dla mnie coś nowego, ponieważ wina z tego szczepu piłem najwyżej dwa razy. Ale tym razem nie szczep Zinfandel, lecz nazwa skłoniła mnie do nabycia  butelki wina za którą zapłaciłem 35zł, znacznie wykraczając mój cenowy zasięg. Liczę jednak na to, że będzie warto. Jeśli chodzi o znaczenie słowa Burleska;

– Burleska jest humorystyczną i prowokacyjną formą teatralną, w której występują: groteskowy humor, komiczne skecze, wulgarne piosenki, skąpo ubrany chór damski, a czasem striptiz.

– W muzyce burleską nazywa się utwór instrumentalny oparty na formie pieśni, stanowiący część formy teatralnej o tej samej nazwie. Podobnie jak forma teatralna charakteryzuje się krzykliwością, groteskowością oraz żartobliwością.

– Burleską nazywa się również charakterystyczny dla tej formy teatralnej taniec.

Oldboy65

Informacje na temat Zinfandela zaczerpnąłem z tego miejsca. Polecam zajrzeć na degustoweb.pl >>> https://www.degustoweb.pl/szczepy-ktore-trzeba-znac-zinfandel