Mitumba – Góra Ciuchów!

Mitumba – Góra Ciuchów!

10 października, 2022 Off By oldboy

Wiele lat temu moje ulubione rude spodnie Levis Strauss zaczęły się zużywać. Był to egzemplarz kupiony z drugiej ręki, a i tak mogłem się nim nacieszyć przez dziesięć lat! I chodziłbym w tych spodniach nadal, gdyby nie fakt, że nie sposób było znaleźć ani jednego kawałka odpowiedniego materiału do łatania przetarć jakie w nich powstały! Najwyraźniej rudy kolor już dawno wyszedł z mody. Teraz kupuję nowe spodnie, które po 2-3 latach, a często znacznie wcześniej, wyglądają jakbym nosił je pół wieku… To samo jest z innymi częściami garderoby. Dlatego, że firmy odzieżowe produkując odzież słabej jakości, zmuszają nas do ciągłego kupowania, kupowania, kupowania. Ale co dzieje się z odzieżą którą wyrzucamy? Zastanawialiście się nad tym?

„Europejczycy wyrzucają rocznie 2 miliony ton tekstyliów. Co sekundę równowartość jednej śmieciarki tekstyliów jest składowana lub spalana. Na całym świecie 70% naszej darowanej odzieży jest belowane i sprzedawane handlowcom tekstylnym, którzy wysyłają je za granicę w celu odsprzedaży w Afryce Subsaharyjskiej.” – źródło YT https://www.youtube.com/watch?v=9gJV8qzFznY 

Obejrzyjcie film i poznajcie mitumbę. Niestety nie chodzi tutaj o pasmo górskie położone w Republice Konga i Burundi z najwyższym szczytem Kahuzi (3308m) Ale i tak zachęcam do tego, aby Mitumbę poznać.

Czasami słyszę, że na wiele spraw nie mamy wpływu. Bo jako jednostki nie możemy nic zmienić i najczęściej nie potrafimy zjednoczyć się w walce przeciwko negatywnym skutkom cywilizacji. Ale sądzę, że warto o wielu sprawach wiedzieć. Nawet wówczas, gdy pozornie nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Możliwe, że takie myślenie jest bez sensu. Dlatego lepiej nic nie wiedzieć, albo chować głowę w piasek udając że się niczego nie wie. Ale to tylko kwestia filozofii. A moja filozofia mówi, że jeśli coś wiem i dzięki temu swoje postępowanie wobec świata oraz innych ludzi odrobinkę zmienię i tak samo postąpią miliony innych ludzi, to zmiana na lepsze będzie ogromna!!!

Oldboy65

Zerknijcie jeszcze tutaj – Tony ubrań na pustyni Atacama > https://youtu.be/9KZAwcAeVck

A tak wygląda fragment Gór Mitumba – „Park Narodowy Kahuzi – Biega” obejmujący obszar tych dwóch szczytów Kahuzi (3317m) oraz Biega (2790m) > https://www.youtube.com/watch?v=HUVEXzHdx5g