Japońska Hibiki Harmony

Japońska Hibiki Harmony

9 października, 2023 Off By oldboy

Do roku 2003 świat nie miał pojęcia o tym, że w Japonii produkuje się whisky! Przypuszczam, że wielu miłośników mocnych trunków było przekonanych o tym, że Japończycy raczą się jedynie shochu, albo znacznie słabszym napojem alkoholowym zwanym sake. Ale po 2003 roku to się zmieniło, za sprawą znakomitego filmu „Między słowami” którego reżyserką jest Sofia Coppola. A w rolach głównych wystąpiła Scarlett Johansson i Bill Murray. Film nagrodzono Oscarem za scenariusz oryginalny, którego scenarzystką była również pani Sofia. Dodatkowo wyróżniono go trzema nominacjami do Oscara. A później się zaczęło!

„Między słowami” to opowieść o aktorze, mającym lata świetności za sobą oraz o młodej dziewczynie, którzy przypadkowo nawiązują nić porozumienia podczas pobytu w Tokio. Oboje czują się osamotnieni. On przyjechał do Japonii reklamować japońską whisky. Z trudem dogadując się z Japończykami. Ona przybyła w podróż poślubną, która w zasadzie nią nie była. Ponieważ przyjechała do Japonii z mężem, zaangażowanym w fotograficzny projekt realizowany w Tokio. Dlatego nie miało to nic wspólnego z podróżą poślubną. Stąd osamotnienie dwojga ludzi w obcym kraju, na drugim końcu świata. Uwielbiam ten film, w którym czuć kobiecą rękę. Ten obraz przepojony jest delikatną intymnością jaka przez nas przenika. Uff! Tego nie da się opowiedzieć. To trzeba zobaczyć.

fot. Naparstek Hibiki Harmony w Teatrze Kamienica

Wracając do japońskiej whisky. Po filmie zapanowała moda na ten trunek, tak duża, że Japończycy wyprzedali wszystko co mieli! Ba! Zaczęli importować whisky ze Szkocji oraz Kanady i sprzedawać pod własną marką, po wygórowanych cenach. Ale moda zawsze pociąga za sobą nieuzasadnioną cenę na cokolwiek. Tym razem padło na whisky. Dlatego na japońskiego łyskacza nawet nie zerkałem, uważając go za przewartościowany trunek, na który mnie nie było stać.

Wczoraj pozwoliłem sobie na odrobinę Hibiki Harmony. W skład napoju wchodzi ponad 10 destylatów whisky słodowej i 3 rodzaje około 20-to letnich whisky zbożowych, co tworzy harmonię smaków i aromatów. Do tego dochodzi ciekawa butelka o 24 ściankach i etykieta z japońskiego papieru washi. Ale to nie koniec! Whisky dojrzewa w różnych rodzajach beczek, między innymi w beczkach z mizurany, rzadkiej odmiany japońskiego dębu.

Jarek Buss o Whisky – Whisky z Kraju Kwitnącej Wiśni (lubię tą ciekawą opowieść pana Jarka)

Ja wypiłem kieliszeczek tego znakomitego trunku, znajdując się w pięknych wnętrzach teatru Kamienica, do którego zaglądamy z przyjemnością, nie tylko na przedstawienia. Ale po to, aby pobyć w jego wnętrzach, wyczuwając atmosferę czegoś tajemniczego i niezwykłego. Czegoś, co zwykle odnaleźć można między słowami… Dlatego do Teatru Kamienica warto przyjechać znacznie wcześniej.

Tym razem mogliśmy śmiać się i dobrze bawić na przedstawieniu „Metoda na wnuczka” To było coś o nas, oraz o ludziach których dobrze znamy. Bo czasami warto pośmiać się z samych siebie.

Oldboy65