Postanowień noworocznych nie będzie!

Postanowień noworocznych nie będzie!

4 stycznia, 2020 0 By oldboy

 

Od tego roku żadnych postanowień noworocznych nie będzie! Już nigdy! Trzeba w końcu zmądrzeć oraz przyjąć do wiadomości fakt, że ułomność ludzka jest niezmienna i co byśmy nie  zrobili, jakbyśmy się nie starali, to pewnych cech nie zmienimy. Bo w każdym z nas drzemie coś innego. Jeśli na przykład ktoś urodzi się chamem, to wrodzonego buractwa nie wyplenią z niego żadne uniwersytety, internetowe kursy savoir-vivre dla odważnych, ani poradniki. On zawsze będzie chamem, tylko że wykształconym. Co w zasadzie jest bez znaczenia dla ludzi, z którymi będzie miał do czynienia. Ale chamstwo może mieć różny zasięg, gdyż cham stojący przy maszynie na linii produkcyjnej czegokolwiek, ma mniejszy zasięg negatywnego oddziaływania na ludzi, niż cham rządzący olbrzymią korporacją zatrudniającą 100.000 osób!

Dlatego jeśli się zreflektuje, że problem jest w nim (co czasami podobno się zdarza), a nie w otoczeniu jakie go otacza i w noc sylwestrową postanowi się zmienić to… Nie wytrzyma dłużej niż tydzień! Może jakiś twardziel da radę przez miesiąc, ale dłużej? – pan Henio zastanawiał się, czy ktoś taki mógłby istnieć na świecie. Ktoś, kto zmieniłby się na lepsze i to bezpowrotnie, kolokwialnie ujmując w zakresie ogłady, a bardziej naukowo w kontaktach interpersonalnych. 

Ale długi wyraz! – zachwycił się pan Henio znajomością 17-to literowego słowa – jak zwał, tak zwał. Wrodzone nawyki są nieomal nie do przezwyciężenia. Zmarkotniał, gdyż świadomość własnych ułomności, czasem stawała się nie do zniesienia.

– Każdy z nas ma jakiś mankament – kontynuował noworoczne rozmyślania – lecz jeśli ktoś jest tego świadomy i stara się walczyć z własnymi ułomnościami, to przynajmniej złagodzi ich negatywne skutki dla siebie i otoczenia.

Moją największą bolączką jest brak konsekwencji – posmutniał – od lat walka z tą ułomnością, to jak walenie głową w mur! Nie jestem konsekwentny nawet w niechęci do ludzi których nie lubię! Qwa! Przechodzi mi to nie lubienie i już! Inni potrafią być zatwardziali w swojej niechęci, lub w nienawiści i koniec. Lata mijają, a oni na widok drugiego człowieka nie mogą patrzeć, ale dlaczego? Tego już od dawna nie pamiętają. W sumie to pozytywny objaw wytrwałości. Zazdrościć im, czy pod tym względem nadal być niekonsekwentnym?

Brak konsekwencji, a tym samym wytrwałości w działaniu – rozwala życiowy system. Upada rzetelność w pracy, każdy plan treningowy legnie w gruzach, systematyczne pisanie bloga pada na ryj, a nawet tak prozaiczna czynność jak dbałość o buty idzie w zapomnienie. Ale bez walki z tą ułomnością, wyrzuciliby mnie z pracy na zbity pysk, nie przebiegłbym ani jednego kilometra, nie skleciłbym żadnego wpisu na bloga, a na butach nadal byłoby błoto z wycieczki w góry, którą odbyłem wiele miesięcy temu!

Noworoczne postanowienia są do dupy, bo jeśli nic nam nie wyjdzie, z nadzieją czekamy do kolejnego roku! – podsumował rozmyślania pan Henio – a przecież zmiany w swoim życiu można zacząć w każdej chwili, zamiast czekać do poniedziałku, do pierwszego dnia kolejnego miesiąca lub do początku nowego roku! Chcesz biegać – zacznij od dzisiaj, chcesz schudnąć – również zacznij od dzisiaj, chcesz zmienić swoje życie – także rozpocznij od dzisiaj! Dlatego nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy rozmyślaniem o tym, że coś nam się nie uda, albo że po raz kolejny wymiękniemy po kilku dniach, bo warto zmienić na lepsze – nawet jeden dzień własnego życia.

Postanowień noworocznych nie będzie – Księga Codzienności cz. 15

Oldboy65